Print Page


By MELANIE STEELE
Sun Advocate reporter

Underclassmen only at Carbon meet


Track athletes representing many areas of the state participated in a variety of events at the March 20 state qualifying meet at Carbon High.

Freshman and sophomore track athletes enjoyed the limelight Tuesday in a track meet designed exclusively for the underclassmen.

All Region 8 teams participated except Lehi, as well as Union, Duchesne and Grand.

Freshman Paul Goodrich placed third in the 1600 meter run and narrowly missed a first place finish in the 3200.

Goodrich came in second by one-hundreth of a second.

Jacob Perez placed third in the 400 meter run and the javelin.

Jordan Rowley won the boys long jump and in a debut run Jordan Burrows took third in the 3200 meter run.

In the girls events, sisters Allie and Amie Stewart finished in step on the hurdles. Amie, who finished a fraction ahead, took second and Allie finished third.

Amie also placed third in the long jump.

The pair also were half of the winning 4x100 meter relay team with Brittany Banning and Danielle Martino.

Banning also placed first in the high jump, second in the long jump and third in the 100 meter.

Martino had a first place finish in the long jump, second in the high jump and second in the 100 meter.

Prior to the freshman/sophomore meet, the entire track team competed in a region gathering at Lehi High School on March 24.

Melanie Madsen dominated the distance races, taking first place in the 3200 meters, the 1600 meters and the 800 meters.

According to coach Stewart Foster, she also outdid most of the sprinters in the 200 meter run.

Banning and Maquette Potts took top places in their running and jumping events and the girls relayers finished with strong times.

Lisa Ulugia also increased her distance in the javelin. If she is able to continue at her current rate of improvement, throwing coach Hal Jackson said she will place high in the region tournament.

In the boys events, Bryan Stewart easily finished first in the 110 and 300 meter hurdle events.

Jacob Burrows won the 800 meter run, with teammate Tyler Munns following in a personal best time and taking third place.

Josh Goodwin placed second in the javelin.





Print Page