Classifieds Business Directory Jobs Real Estate Autos Legal Notices ePubs Subscribe Archives
Today is April 18, 2014
home news sportsfeature opinion fyi society obits multimedia

Front Page » May 17, 2012 » Carbon Sports » Three area Tumbling and Trampoline teams place high at St...
Published 701 days ago

Three area Tumbling and Trampoline teams place high at State Meet


Print PageEmail PageShareGet Reprints

Three Tumbling and Trampoline teams from Carbon and Emery County finished with plenty of top finishers at the State Meet held at Carbon High School on May 5.

Flips N' Tricks located in Price, PT3 located in Helper and Spinners located in Huntington joined a number of other teams from around Utah for the meet. Here are the results of the area teams and how they finished:

Tumbling

Level 1: 4 and Under: second place, McKenzee Atwood, Flips N' Tricks.

Level 1: 5-6: second place, Wren Gallup, Flips N' Tricks; third place, Kina Kranendonk, Flips N' Tricks.

Level 2: 4 and Under: first place, Kadence Vea, PT3; second place, Abigail Flemett, PT3; third place, Della Otero, PT3.

Level 2: 5-6: second place, Dani Jensen, Flips N' Tricks.

Level 2: 7-8: first place, Kaylinn Gallup, Flips N' Tricks; second place, Kinley Cowdell, Flips N' Tricks; third place, Tawni Hicks, Flips N' Tricks.

Level 2: 9-10: second place, Shalia Behling, Flips N' Tricks.

Level 3: 6 and Under: first place, Harlee Robinson, Flips N' Tricks; second place, Sage Vea, PT3.

Level 3: 7-8: first place, Andee Ferderber, PT3; second place, Lainee Vasquez, Flips N' Tricks; third place, Haylee Prescott, Flips N' Tricks.

Level 3, 9-10: first place, Brinlee Evans, Flips N' Tricks; second place, Tana Thayn, Flips N' Tricks; third place, Pamela Arambula, Flips N' Tricks.

Level 4: 6 and Under: second place Niki Montoya, Flips N' Tricks; third place, Emma Shannon, Spinners.

Level 4: 7-8: third place, Alexia Mortensen, Spinners.

Level 4: 9: third place, Graycie Hansen, Flips N' Tricks.

Level 4: 10: first place, Lydia Winget, Spinners; second place, Jessica Hansen, Flips N' Tricks.

Level 4: 13 and up: first place, Brooklyn Palmer, PT3; second place, Ceaira Howard, PT3, third place, Pricilla Sharp, Spinners.

Level 5: 7-8: first place, Alivia Christman, Spinners; third place, Makaila Peacock, Spinners.

Level 5: 9-10: first place, Cheyanne Ware, Flips N' Tricks.

Level 5: 11 and up: second place, Ambrie Reed, Flips N' Tricks.

Level 6: 7-10: first place, Bethany Justice, Spinners; third place, Hallie Winn, Spinners.

Level 6: 11 and up: first place, Samantha Theobald, PT3; second place, Morgan Donaldson, Flips N' Tricks.

Level 7: 7-10: second place, Cambrie Jensen, Spinners.

Level 7: 11 and up: first place, Jordan Oman, PT3; second place, Gracia Snow, Spinners.

Level 8: 11-12: first place, Dariyan Nelsen, Spinners; second place, Aubry Ward, Spinners.

Level 8: 13 and up: second place, Rakayla Rich, PT3; third place, Cannessa Montoya, PT3. Boys

Level 2: 8 and under: first place: Landon Cruz, PT3; second place, Clayton McCourt, Flips N' Tricks.

Level 3: 7-8: first place, Timothy Flemett, PT3.

Level 4: 9-10: first place, Aden Nielsen, PT3.

Level 6: 9-10: first place, Kobe Cruz, PT3. Trampoline

Level 1: 4 and under: first place, McKenzee Atwood, Flips N' Tricks.

Level 1: 5-6: first place, Harlee Robinson, Flips N' Tricks; second place, Rylee Hedmond, Flips N' Tricks; third place, Dani Jensen, Flips N' Tricks.

Level 2: 6 and under: first place, RyLee Atwood, Flips N' Tricks; third place, Abigail Flemett, PT3.

Level 2: 7-8: first place, Tawni Hicks, Flips N' Tricks; second place, Kinley Cowdell, Flips N' Tricks; third place, Kaylinn Gallup, Flips N' Tricks.

Level 2: 9-10: first place, Tana Thayn, Flips N' Tricks; second place, Shalia Behling, Flips N' Tricks; third place, Katelyn Edwards, Flips N' Tricks.

Level 3: 6 and under: first place, Emma Shannon, Spinners; second place, Dani Hill, PT3; third place, Maisie Iverson, PT3.

Level 3: 7-8: first place, Lainee Vasquez, Flips N' Tricks.

Level 4: 6 and under: first place, Alexis Ungerman, Spinners; second place, Sage Vea, PT3.

Level 4: 7-8: first place, Alexia Mortensen, Spinners; second place, TyLee Jensen, PT3; third place, Andee Ferderber, PT3.

Level 4: 9-12: first place, Graycie Hansen, Flips N' Tricks; second place, Cheyanne Ware, Flips N' Tricks; third place, Pamela Arambula, Flips N' Tricks.

Level 5: 5-8: first place, Niki Montoya, Flips N' Tricks; third place, Aliva Christman, Spinners.

Level 5: 9-10: first place, Stevie Oman, PT3; second place, Lydia Winget and DaiCee Ungerman, Spinners.

Level 5: 13: first place, Ambree Reed, Flips N' Tricks.

Level 6: 7-8: first place, Halie Winn, Spinners.

Level 6: 9-11: first place, Bethany Justice, Spinners; second place, Annalyce Rudd and Shelby White, Spinners and PT3; third place, Charly Carlise, PT3.

Level 6: 13 and up: first place, Samantha Theobald, PT3; third place, Jordan Oman, PT3.

Level 7: 9-10: first place, Paige Cooper, PT3; second place, Cambre Jensen, Spinners.

Level 7: 11 and up: first place, Cannessa Montoya, PT3; second place, McKell Barney, PT3; third place, Gracia Snow, Spinners.

Level 8: 11-12: first place, Dariyan Nelson, Spinners; second place, Aubry Ward, Spinners.

Level 8: 13 and up: first place, Rakayla Rich, PT3; second place, Ally Sorenson, Spinners; third place, Morgan Donaldson, Flips N' Tricks. Boys

Level 3: 7-8: first place, Timothy Flemett, PT3.

Level 4: 9-10: first place, Adam Mortensen, Spinners.

Level 6: 9-12: first place, Ayden Nielson, PT3.

Level 7: first place, Kobe Cruz, PT3.

Double Mini

Level 1: 4 and under: first place, Kadence Vea, PT3; second place, Della Otero, PT3; third place, Abigail Flemett, PT3.

Level 2: 5-6: second place, Maisie Iverson, PT3; third place, Dani Hill, PT3.

Level 2: 7-8: Andee Ferderber, PT3.

Level 3: 5-6: first place, Emma Shannon, Spinners.

Level 4: 5-6: first place, Alexis Ungerman, Spinners; second place, Jean Larsen, PT3; third place, Sage Vea, PT3.

Level 4: 7-8: first place, Alexia Mortenson, Spinners; second place, Tylee Jensen, PT3.

Level 5: 7-8: third place, Makaila Peacock, Spinners.

Level 5: 9-10: first place, DaiCee Ungerman, Spinners; third place, Charly Carlise, PT3.

Level 5, 13 and up: first place, Ceaira Howard, PT3.

Level 6: 7-10: first place, Bethany Justice, Spinners; third place, Kaylee Shannon, Spinners.

Level 6: 11-12: first place, Shelby White, PT3.

Level 6: 13 and up: first place, Jordan Oman, PT3; third place, Pricilla Sharp, Spinners.

Level 7: 7-10: second place, Cambre Jensen, Spinners.

Level 7: 11 and up: first place, Shianne Cooper, PT3; second place, Samantha Theobald, PT3; third place, Gracia Snow, Spinners.

Level 8: 11-12: first place, Dariyan Nelson, Spinners; second place, Aubry Ward, Spinners.

Level 8: 13 and up: first place, Ally Sorenson, Spinners.

Level 10: 13 and up: first place, Cody Caldwell, Spinners. Boys

Level 1: 6 and under: first place, Landon Cruz, PT3.

Level 2: 7-8: first place, Timothy Flemett, PT3.

Level 4: 10-14: first place, Aidan Mortensen, Spinners.

Level 5: 9-10: first place, Kobe Cruz, PT3; third place, Ayden Nielsen, PT3.

Print PageEmail PageShareGet Reprints


Top of Page


 
Web Poll  
March 15, 2014
Now that the Utah State Legislature is done with their regular session how would you rate their performance this year?
Good
Fair
Poor
Don't know
Don't care

View Results


Carbon Sports  
May 17, 2012
Recent Sports
Quick Links
Subscribe via RSS
Related Articles  
Related Stories



Best viewed with Firefox
Get Firefox

© Sun Advocate, 2000-2013. All rights reserved. All material found on this website, unless otherwise specified, is copyright and may not be reproduced without the explicit written permission from the publisher of the Sun Advocate.
Legal Notices & Terms of Use    Privacy Policy    Advertising Info    FAQ    Contact Us
  RSS Feeds    News on Your Site    Staff Information    Submitting Content    About Us